Forum społeczności polskiej w Limerick -
Forum Serwisu Polski Limerick www.forum.polskilimerick.com.pl

Luźne gatki - rodzinne w irlandii

WhiteAngel - 17 Kwiecień 2008, 11:12 am
Temat postu: rodzinne w irlandii
witam;

jak wygląda sprawa zasiłku rodzinnego w Irlandii?
jest coś takiego? jak to załatwić? w jaki sposób i gdzie jeśli to możliwe?

mam żonę i córkę w Polsce, mała ma 1,5 roku, żona nie pracuje i obie są na moim utrzymaniu.... w Polsce dostajemy rodzinne w wysokości 48 zł miesięcznie, czy jest możliwość pobierania tego zasiłku w Irlandii? czy bedzie wyższy i jak to zrobić?

pozdr i dziękuję za odp/

krissy - 17 Kwiecień 2008, 3:32 pm

Najlepiej pójśc do sociala do informacji najpierw lub citizen informations.

My mamy tzw. Family Income Suplement. Z czego wszyscy jestesmy tutaj. Aby go dostać, są limity,ile kasy trzeba mieć na dzieci. Np. przy naszej dwójce,powinnismy mieć 570/tydzień, mamy tylko 460e/tydzień, zasiłku dostajemy 96 euro co tydzień. Wyliczają 60% różnicy między tą górną granicą,a dochodami rodziny.

Teraz, w "application form" sa pola,że wpisaujesz,gdzie dziecko mieszka jeśli nie z Toba, to samo dotyczy małżonki/partnera,jeśli nie mieszkaja z Tobą - podajesz adres. Są też pola do wypełnienia,jeśli partnerka dostaje zasiłki. Pewnie musiałaby zrezygnować z zasiłku w Polsce (48zl!!! :evil: ) i przesłać do ciebie pismo z opieki-przetłumaczone przez tłumacza,że nie pobiera takowego zasiłku. To na mój rozum, bowiem w ulotce nie odnalazłam takowych informacji.

A jak z Child Benefit? Składałeś?

[ Dodano: 18 Kwiecień 2008, 9:46 am ]
No i czy pracujesz obecnie, part czy full.

WhiteAngel - 18 Kwiecień 2008, 9:10 am

krissy napisał/a:

A jak z Child Benefit? Składałeś?

[ Dodano: 18 Kwiecień 2008, 9:46 am ]
No i czy pracujesz obecnie, part czy full.

nie nie składałem bo jeszcze nie wiem co gdzie i jak...

i jeszcze nie pracuje.. :(

jestem tu dopiero 2 dzień :)

krissy - 18 Kwiecień 2008, 10:20 am

Aaaaaa, to czemu ja myslałam,że od zawsze <glupek2>

No niestety, o świadczenia możesz sie ubiegac, jak zaczniesz pracować.

WhiteAngel - 18 Kwiecień 2008, 3:11 pm

krissy napisał/a:
Aaaaaa, to czemu ja myslałam,że od zawsze <glupek2>

No niestety, o świadczenia możesz sie ubiegac, jak zaczniesz pracować.

ale dziękuję za chęć pomocy.. zgłosze się do Ciebie jak pracę znajdę....

pozdr/

krissy - 18 Kwiecień 2008, 8:42 pm

spoko :->
pit - 17 Lipiec 2008, 11:51 pm

jak żona dostaje zasiłek w Polsce to tu nie dostanie, a różnica jest istotna bo tu coś około 150€. Sprawdzają dokładnie wszystko w Polsce. Chyba żona musi się zrzec tego zasiłku w Polsce żeby dostać irlandzki ale pewności nie mam. było cos na ten temat na polskich stronach pisane - onet czy innych
limman - 18 Lipiec 2008, 7:43 am

pit napisał/a:
jak żona dostaje zasiłek w Polsce to tu nie dostanie, a różnica jest istotna bo tu coś około 150€. Sprawdzają dokładnie wszystko w Polsce. Chyba żona musi się zrzec tego zasiłku w Polsce żeby dostać irlandzki ale pewności nie mam. było cos na ten temat na polskich stronach pisane - onet czy innych

ha ha ha-- Ty wierzysz w to co jest napisane na onecie ?

m@rzena - 18 Lipiec 2008, 4:16 pm

ecchhh znow ten zasilek rodzinny... jest tak, idziesz do Social Welfare na Cedil St. i prosisz o druk, powinienes dostac tez ksiazeczke co i jak,jest rowniez stronka welfare.ie i tam tez objasniaja, nie musisz pracowac,z tego co wiem,zeby sie zaczac starac o child benefit,bo nie zalezy on od twoich zarobkow,a jedynie od tego ze masz dziecko. Jesli dziecko jest w PL to chyba zona musi sie zrzec tego zasilku,ale najlepiej niech ona spyta o to w Polsce i wtedy ci przesle odpowiednie dokumenty, a i ty spytaj w Social Welfare lub zadzwon do Child Benefit i dokladnie ich wypytaj,DOKLADNIE! to bardzo wazne, by wiedziec jakie dokumenty potrzebujesz, zeby potem juz niczego nie dosylac!. Na druku o child benefit jest adres i tel. gdzie sie wysyla dokumenty. Na ten zasilek czeka sie dlugo wiec juz zacznij starania, po drodze oczywiscie szukajac pracy powodzenia White Angel.
H - 18 Lipiec 2008, 10:20 pm

Do tego, jeśli żona jest w Polsce, wyślą na adres który podasz (że mieszka) zapytanie do niej czy wyraza zgodę:), wiec jesli nie jestescie razem, to uważaj:)

Sprawdzą też adres który podałeś. Jeśli pobiera zasiłek, czy pobierała sprawdzą w urzędzie miasta. Sprawdzą też adres z urzędu miasta z adresem, ktory podałeś.

Musisz też podać wiele detali i oczywoście przesłać akt ślubu oraz akty urodzenia. Skany ze skanera odpadają, oraz kopie z ksero. Orginały, jeśi poprosisz odeślą jak sami skopiują.
Jak będziesz miał szczęście trafisz na jednego Polaka, który przydziela i zajmuje się tym w offisie:) :shock: :lol: :idea:

pit - 24 Lipiec 2008, 9:25 pm

limman napisał/a:

ha ha ha-- Ty wierzysz w to co jest napisane na onecie ?

możesz nie wierzyć ale sprawdzają dokładnie wszystko - łącznie z tym, że podałem zły adres instytucji od zasiłków w Polsce ( nie miałem pojęcia gdzie to jest bo zasiłku w POlsce nie dostawałem ) i papiery wróciły do poprawki - a i tak czekam już ponad rok na zasiłek i póki co nic. dzwoniłem- odpowiedzieli - cierpliwie czekać :-x

mała1 - 1 Październik 2008, 6:04 pm
Temat postu: m@rzena
czesc jak w polskim MOPS sie zapytasz o zasilek rodzinny wiec ci tak powiedza jak niewiem ONE TAM NIC NIEWIEDZA .W roku 2007 osobiscie do nich pojechałam i oczywiscie z jednego pokoju do 2 tak z 15 min az wkoncu wydarłam na nie jape wiec okazało sie ze one niewiedza i maz ma pytac tu ! wiec tak w kółko ,za wzgledu na istote sprawy poprosiłam na pismie o zaswiadczenie iz niepobieram w polsce juz zasiłku i niechce sie juz o niego starac pani wystawiła mi takowe i w dodatku było tłustym drugiem napisane iz dokument do przedstawienia w angli,irl .A wiec sa conieco poinformowane lecz zlosliwie niepowiedza o tym iz w polsce 48 zł a tu 150 e to az samom mnie razi w oczy ta roznica ale to sprawy ekonomiczne lecz zostalam poinformowana iz przez 2 lata od rezygnacji w polsce z zasilku niebede sie mogła ponownie starac.Najlepiej isc do citizenu oni nawed DARMOWO ci pomoga wypełnic wniosek i oile od zlozenia wniosku jakies 1-4 m-ce niewysla ci inform ze brakuje czegos a wiec poprostu musisz czekac na kase do 2 lat sie czeka a po upływie 2 lat masz porawo interweniowac prawnie wraz z odsetkami.Sytuacje ktore opisałam sa z autopsji nie wyczytane na onecie .pozdrawiam
krissy - 15 Październik 2008, 8:35 pm

no ale zasilek rodzinny to FIS.

a zasilek na dzieci to Child Benefit.

I nie jest tak,ze na Dominic Street nic nie wiedza. Wystarczy pojsc do pani w informacji i powiedziec o co chodzi i ona wykona telefon, nawet w Twoim imieniu.

H - 15 Październik 2008, 9:28 pm

Dobrze mówi, dać jej wódki :mrgreen:
gold - 10 Listopad 2008, 12:03 pm

Słyszałam ze w przyszłym roku m myć o 50%zmniejszone rodzinne!!!!!!!!!!
PRL - 10 Listopad 2008, 5:44 pm

budżet już dawno uchwalony, zamiast plotkować i rozsiewać zamęt zerknij sobie i poczytaj
gold - 10 Listopad 2008, 6:24 pm

czy ty uważasz ze ja plotkuje???
to śmieszne ja tylko napisałam to co sie dowiedziałam od przyszłej matki ,bo mnie to w zasadzie nie obchodzi nie jestem jeszcze nią.

Jokasy - 10 Listopad 2008, 8:12 pm

w takim razie przyszła matka jest w błędzie

Budget 2009 made changes to the age criteria for Child Benefit. From January 2009 until the end of December 2009, children aged 18 will get half-rate Child Benefit. From January 2010, children aged 18 will not get Child Benefit.

Child Benefit monthly rate from April 2008:

Child Benefit Monthly rate
One child €166
Two children €332
Three children €535
Four children €738
Five children €941
Six children €1,144
Seven children €1,347
Eight children €1,550

The above rates will also apply in 2009 for children under 18 years of age

Child Benefit monthly rate from January 2009 for children aged 18:

Child Benefit Monthly rate
Child aged 18 €83 per child

limman - 10 Listopad 2008, 9:30 pm

jokasy to sie nazywa profesjonalizm.
H - 10 Listopad 2008, 11:34 pm

I dobrze, mnie też już denerwować zaczyna plotkowanie. Potem ludzie chodzą po ulicy i rozśiewają takie kwiatki dalej. Co ciekawe, jest pewna część Polonii, która się w tym już specjalizuje, ale zostawmy to.
gold - 11 Listopad 2008, 1:31 pm

hmm jeszcze nikomu nic nie zdążyłam powiedzieć ,nic na temat tego Benefitu a już mnie nazywają plociuchem na forum <bojesie> DOŚĆ NIEMIŁO ! :roll: ale i tak was lubię ;-)
krissy - 11 Listopad 2008, 2:56 pm

nazwijmy to po imieniu, czyli Child Benefit, a nie rodzinne. Rodzinne to jest w Polsce.
gold - 11 Listopad 2008, 2:59 pm

stało się coś chyba zrozumiałe .
mycha - 11 Listopad 2008, 3:31 pm

Dziś byłam ze znajomą złożyć wniosek na BCH i dowiedziała się że wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu dwóch lat jeśli będzie miała szczęście to może wcześniej....
limman - 11 Listopad 2008, 4:45 pm

ja wniosek wysylalem do Letterkenny, tam jest sekcja Sw do spraw CHB. czekalem 4 miesiace i dwa razy w tym czasie uzupelnialem dokumenty.
mycha - 11 Listopad 2008, 5:58 pm

limman myślisz że powinna złożyć go jeszcze raz w miejscu o którym piszesz?Czy teraz to już bez znaczenia?
limman - 11 Listopad 2008, 6:32 pm

w SW pobralem tylko druk na CHB oraz wyrobilem synowi PPS'a. pani w SW byla na tyle uprzejma ze dala mi darmowa koperte abym ja wyslal do siedziby komorki rozpatrujacej owe wnioski. Mysle ze nie ma sensu wysylac ponownie gdyz zapewne wyslali go tutejsi urzednicy. Zawsze mozesz tam zadzwonic i zapytac o postepy w rozpatrywaniu wniosku.
mycha - 11 Listopad 2008, 6:56 pm

limman tak właśnie myślałam tak czy siak dzięki :-D
mała1 - 14 Listopad 2008, 11:44 pm

witajcie wlasnie po 1 roku i 2 miesiacach cos sie ruszylo u mnie w zwiazku z CHB a wiec w zeszlym tygodniu przysłali pismo i formularz uzupełniajacy ,wszystko odesłałam lecz LISTEM POLECANYM za 5,75 był to poniedziałek i juz w srode mi znowu cos przysłali ze mam dosłac nr NIP i pesel meza a wiec znowu napisałam im i dodatkowo na wszelki wypadek moj nr NIP oraz pesle dzieci i rowniez moj aby za kolejne dwa dni niewyslali kolejnej prosby o nasze nr, a wiec oczywiscie odesłałam zas za jedyne 5,25 polecony.Gdyz pewna irlandka tak mi doradziła i dzis 14 list czyli 2 dni od ostatniej poczty do nich przyszla pozytywna odpowiedz iz od grunia zaczna wypłacac lecz ile co i czy wpłaca zaległe wszystko dowiem sie w grudniu po 1 wpłacie.Lecz niewiem czy to szczescie ze wysłałam im poleconym czy przypadek ze sie szybko poszło w ciagu 2 tyg.Lecz swoje odczekałam ,chodz moja znajoma w styczniu mineły 2 lata i nadal nic pisali dzwonili i echo.Lecz wydaje mi sie ze biora nas na przetrzymanie ktora z nas tu wytrzyma to ok a wiele juz wrocilo do polski matek i sie niedoczekaly.WSZYSTKICH ludzi uczulam na platne oferty za zalatwienie tego CHB szybciej niema takich szans to jak lotria albo sie uda szybko albo czeka nas cierpliwosc.To zazwyczaj konczy sie strata 10-20-50e za wypisanie wniosku i jak znam wielu tu szlachetnych polakow nawed znaczka niekupili lub zwykly i na tym sie pomoc konczy.Uwazajmy na dobroczyncow ja jezeli jest taka osoba co to zalatwia i potrafi niech to mi osobiscie udowodni jest tu jeszcze wiele osob co nadal czekaj wiec proponuje pomoc im DARMOWO.A dlaczego darmowo ?bo niewieze ze ktos to potrafi naprawde a skoro tak niech udowodni a zaplata bedzie dobre imie i honor tej osoby.Pozatym zdaje sobie sprawe ze zadarmo umarlo lecz dobro powraca.Dziekuje za przeczytanie i wszystkim dalej oczekujacym zycze wiele cierpliwosc pozdrawiam
limman - 14 Listopad 2008, 11:59 pm

droga mala masz racje, logike tego przedsiewziecia trudno zrozumiec. Ja wysylalem, o zgrozo , zwyklym , a nie poleconym. dwa razy uzupelnialem dokumenty. czekalem od sierpnia okolo 4 miesiace. Moge pomoc wypelnic formularz za friko, ze zwyklej ludzkiej uprzejmosci, moge zadzwonic i zapytac o postepy.